پناهنده ۹ ساله ایرانی در یونان روی جلد روزنامه های مهم اروپا
به روز شده در      یکشنبه 22 آذر 1394     -   Sunday December 13 2015

خبرنگار روزنامه گاردین که به یونان سفر کرده است در توصیف شرایط پناهندگان ایرانی گرفتار شده در مرز این کشور با مقدونیه می‌نویسد: پناهندگان ایرانی در شرایط نامناسبی در یونان به سر‌می‌برند و اجازه ورود به مقدونیه را ندارند. آنها که در کمپ‌های مستقر در استادیوم‌ها اسکان داده‌شده‌اند، با مشکلات فراوانی دست و پنج نرم می‌کنند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر

بر اساس گزارش گاردین پس از اتخاذ سیاست جدید مقدونیه در قبال پناهندگان و انتخاب برخی از آنها بر اساس ملیت‌هایشان پناهندگان ایرانی اجازه ورود به مقدونیه را نیافته‌اند و در یونان گرفتار شده‌اند. یونان که خود از مشکلات فراوان اقتصادی رنج می‌برد، شرایط و توانایی فراهم کردن امکانات مناسب برای این پناهندگان را ندارد.

بسیاری از پناهندگان پس از اینکه روزهای متمادی در پشت مرزهای مقدونیه باقی‌مانده‌بودند از طرف دولت یونان به سمت استادیوم آتن که روزی نماد قدرت و شکوه در المپیک 2004 بود، سوق داده شده و در آنجا اسکان داده‌شده اند.

در این میان داستان امینه دختر بچه ایرانی 8 ساله که همراه پدر، مادر و برادرش از ایران گریخته‌، بسیار غم‌انگیز است. او که بدنش در تب می‌سوزد پس از 9 روز سقفی بالای سرش دارد. بر اساس گفته‌های پدر امینه آنها راهی برای بازگشت ندارند و امام جمعه محله، آنها را به اعدام تهدید کرده‌است. پدر این خانواده که مستاصل است از زندانی شدن بعد از 30 روز در یونان به دلیل خودداری از ترک این کشور می‌هراسد.

گروه دکتران بدون مرز که در این استادیوم مستقر شده‌اند، وضعیت و امکانات آن را بسیار پایین می‌دانند. این گروه که به صورت داوطلبانه در این مناطق مستقر شده‌اند، به طور دائم در حال خدمات‌رسانی به پناهجویان هستند.

امینه که توسط پزشکان بدون مرز ویزیت شده است، باید به چادر خود برگردد در حالی که تنها یک پتوی اهدایی برای خوابیدن دارد. شاید اگر او زاده کشور دیگری بود شب در تخت‌خواب گرم خود می‌خوابید.

بر اساس قانون‌های جدید اتخاذ شده توسط مقدونیه تنها ملیت‌هایی مانند مردم سوریه و عراق که در اولویت هستند اجازه ورود به مقدونیه را دارند تا از آنجا راهی کشورهای متمول شمال اروپا شوند و پناهجویان سایر کشورها مانند ایرانیان در یونان محصور مانده‌اند و راه پیش و پس ندارند.

بیشتر بخوانید.....
--%>

تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015