گرین کارت سیاستمداران جمهوری اسلامی بار دیگر در دید رسانه‌ها
به روز شده در      پنجشنبه 24 دی 1394     -   Thursday January 14 2016

در حالی که بحث پیرامون اقامت دائم ایالات متحده آمریکا در محافل سیاسی ایران بحثی سابقه دار است اما بار دیگر برخی رسانه‌های منتقد توافق هسته‌ای تهران و واشنگتن به کارکرد تابعیت دوگانه این سیاستمداران در تلاش برای حفظ قدرت آیت‌الله‌ها در ایران پرداخته‌اند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر

اگرچه از ابتدای وقوع انقلاب زمستان 1357 خورشیدی در ایران، برخی از نزدیک‌ترین مشاوران روح الله خمینی (صادق قطب زاده و ابراهیم یزدی) هر دو از آمریکا به کمپ او در نوفل لوشاتو پیوستند و پس از تثبیت حکومت پس از انقلاب همواره برخی از مهمترین چهره‌های کلیدی در دولت‌های پس از انتقلاب دانش‌آموختگان ایرانی در آمریکا بودند، اما در سال‌های اخیر گفته‌های بسیاری در خصوص نقش دارندگان تابعیت دوگانه در میان سیاستمداران دست‌اندر کار در ساختار قدرت جمهوری اسلامی مطرح شده است.

اخیرا نیز، در آستانه آغاز اجرای توافق هسته‌ای بار دیگر نقش این گروه در حفظ قدرت رژیم آیت الله‌ها در ایران مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. این توجه از آنجا آغاز شد که چندی پیش حسین موسویان(سفیر سابق جمهوری ایران در فرانسه و عضو سابق تیم مذاکرات هسته‌ای) در مقاله‌ای که پس از حمله نیروهای شبه نظامی طرفدار علی خامنه‌ای به سفارت عربستان به قلم وی در روزنامه‌های آمریکایی منتشر شد، کوشید مسئولیت این رفتار ناشایست را از دوش دولت ایران و مقامات جمهوری اسلامی برداشته و آنرا به گردن کسانی بگذارد که نمی‌خواهند توافق هسته‌ای اجرایی شود.

حسین موسویان تنها مقام ایرانی نیست که تابعیت ایالات متحده آمریکا دارد. در سال گذشته موضوع گرین کارت محمد نهاوندیان و محمود واعظی از اعضای هیئت دولت فعلی جمهوری اسلامی خبر ساز شده بود و شاید به همین دلیل طرف مقابل نیز با رو کردن پرونده تابعیت دوگانه ایرانی آمریکایی آقایان مرتضی آقا تهرانی، کامران باقری لنکرانی و حمید مولانا کوشیدند نشان دهند تابعیت آمریکا در دولت قبل نیز به اندازه دولت حسن روحانی مرسوم بوده است.

مرتضی آقا تهرانی نماينده مجلس است که از او به عنوان مشاور اخلاقی و معنوی محمود احمدی نژاد رييس جمهور پيشين ايران ياد می‌شد. کامران باقری لنکرانی، وزير بهداشت دولت احمدی نژاد و نامزد انتخابات رياست جمهوری و از نزدیکان مصباح یزدی به شمار می‌رود. پدر آقای لنکرانی بيش از سی سال است که در آمريکا زندگی کرده است. حميد مولانا، يکی از مشاوران محمود احمدی نژاد، مقاله نويس دائمی روزنامه کيهان و استاد دانشگاه است که او نيز شهروندی آمريکا را دارد.

با اینکه رادیو اروپای آزاد وابسته به وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در سال 2015 لیست دارندگان گرین کارت آمریکا در بین مقامات جمهوری اسلامی را گسترده تر از این افراد قلمداد می‌کند، اما همواره این تابعیت دوگانه از سوی این مقامات یا انکار شده و یا درباره آن هرگز در رسانه‌های داخلی صحبتی به میان نیامده است. این در حالی است که همواره شعار مرگ بر آمریکا از سوی جمهوری اسلامی تبلیغ و کوشیده شده است دشمنی با آمریکا در اذهان کودکان ایران حک گردد.

این همه در حالی است که تابعیت دوگانه فرزندان مقامات جمهوری اسلامی، خصوصا تابعیت آمریکایی این آقازاده‌ها بارها در رسانه‌های گوناگون جنجال آفرین بوده است. نمونه‌هایی مانند عیسی پسر معصومه ابتکار معاون حسن روحانی، کیان پسر محمد علی آبادی معاون احمدی نژاد و... مواردی است که بیشتر مورد توجه رسانه‌ها قرار داشته است. تابعیت دوگانه این مقانات و خانواده‌های آنان محدود به آمریکا نیست و بسیاری از فرزندان مقامات جمهوری اسلامی از جمله پسر حسن روحانی تابعیت انگلیسی و برخی نیز تابعیت کانادایی دارند.

بیشتر بخوانید.....
--%>
تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015