اعتراض به انتشار آگهی صیغه (ازدواج موقت) در هفته نامه فارسی چاپ تورنتو
به روز شده در      چهارشنبه 23 تیر 1395     -   Wednesday July 13 2016

هفته نامه فارسی زبان ایران استار IRAN STAR چاپ تورنتو در کانادا در شماره اخیر خود که به مناسبت عید فطر (از اعیاد اسلامی) منتشر شده است، آگهی یک موسسه ارائه کننده خدمات صیغه را برای شهروندان کانادایی منتشر کرده که با واکنش‌های متعددی روبرو شده‌است. این خبر نخستین بار از سوی وب سایت اطلاع رسانی مردم ریپورت افشا شد.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر

هفته نامه فارسی زبان «ایران استار» که به سردبیری «بیژن بینش» در تورنتو منتشر می‌شود در شماره 1115 مورخ هفته دوم جولای 2016 اقدام به انتشار دو نوبت آگهی با مضمون اعلام آمادگی برای صیغه کرده است.

در متن این آگهی نوشته شده: «ازدواج موقت صیغه - تعداد زیادی خانم و آقا آماده صیغه - لطفا به صورت محرمانه تماس بگیرید... بابت خواندن خطبه صیغه مبلغی چارج می‌شوید».

انتشار این آگهی که برای نخستین بار وب‌سایت خبررسانی مردم ریپورت آن را افشا کرد، واکنش‌های تندی به همراه داشته است. یک گروه حقوق زنان در بیانیه‌ای که به همین دلیل صادر کرد، اقدام موسسه ارائه دهنده خدمات صیغه در کانادا را مصداق بارز برده‌داری جنسی و فرهنگ چند همسری عنوان کرده و گفته است: «با توجه به غیر قانونی بودن چند همسری در کانادا، این اقدام می‌تواند مشخصا نقض قوانین مترقی حمایت از خانواده در این کشور باشد.»

علی یاری وکیل ایرانی کانادایی ساکن اوتاوا نیز با اشاره به این آگهی به خبرگزاری ایرانشهر گفت:

«آنچه در این مورد قابل توجه است، تاسیس نوعی روسپی‌خانه شرعی است و با اینکه اقدام به تاسیس روسپی‌خانه و یا مراکز سفارش روسپی در خاک کانادا قانونی است، اما قوانین بسیار سختگیرانه‌ای بر آن نظارت دارند که عدول از آنها می‌تواند با عواقب سنگین حقوقی مواجه باشد. در مورد موسسه ارائه کننده آگهی صیغه در تورنتو نیز با توجه به اینکه این موسسه که به اسم «صیغه کانادا» خود را معرفی کرده است، هیچگونه اطلاعاتی در خصوص وضعیت حقوقی و ثبتی خود ارائه نداده، نمی‌توان به طور قاطعانه اظهار نظر کرد. اگر این موسسه دارای ثبت قانونی به عنوان  روسپی‌خانه و یا مرکز معرفی شریک جنسی باشد، تنها خطای صورت گرفته، عدم انتشار اطلاعات درست در آگهی مربوطه است. چرا که بر اساس قانون، انتشار این آگهی باید با شرایط پیشبینی شده مطابقت داشته باشد.»

پیگیری خبرگزاری ایرانشهر از تنها ایمیل موجود در متن آگهی فوق تا زمان انتشار این خبر بدون پاسخ مانده و مسئولان موسسه صیغه در کانادا حاضر به پاسخگویی به خبرگزاری ایرانشهر نشده‌اند.

دفتر نشریه ایران استار نیز که به مدت 23 سال فعالیت مستمر مطبوعاتی دارد در پاسخ به سوال تلفنی خبرنگار ایرانشهر در مورد این آگهی و سفارش دهنده آن گفته : «ما تنها اقدام به چاپ آگهی‌های رسیده برای جامعه ایرانیان کانادا می‌کنیم و تایید صحت یا عدم صحت آگهی ها به عهده این نشریه نیست». مسئولان این نشریه بر اساس آنچه حفظ حریم خصوصی مشتریانشان خوانده اند، حاضر به ارائه اطلاعات تماس با مدیران کمپانی سفارش دهنده این آگهی نشدند.

صیغه یا ازدواج موقت از اصول ازدواج اسلامی است که بر اساس آن یک مرد می‌تواند در ازاری مقداری پول یک زن را برای مدتی مشخص از یک ساعت تا 99 سال به ازدواج موقت خود درآورد. ملاک‌های اخلاقی و عرفی مبتنی بر حقوق بشر، این رفتار(صیغه) را مصداق بارز خرید و تملک زنان می‌داند.

 

بیشتر بخوانید.....
--%>

تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015