کیهان کلهر نامزد دریافت جایزه گرمی شد
به روز شده در      پنجشنبه 18 آذر 1395     -   Thursday December 8 2016

گروه «جاده ابریشم» به سرپرستی یویوما، نوازنده معروف ویولن‌سل و نوازندگی کمانچه کیهان کلهر نامزد جایزه گرمی شد. این پنجمین بار است که کیهان کلهر برای نامزدی دزیافت جایزه گرمی انتخاب شده است.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر

آقای کلهر در سال‌های ٢٠٠٢، ٢٠٠٣، ٢٠٠٥ و ٢٠٠٩ نامزد این جایزه شده است. معروف‌ترین نامزدی‌ وی برای گرمی به نوای کمانچه نوازی این هنرمند در موسیقی متن فیلم «جوانی بدون جوانی» فرانسیس فورد کاپولا باز گردد. البته آلبوم‌های «فریاد» و «بی تو به سر نمی‌شود» که در سال‌های ٢٠٠٣ و ٢٠٠٥ نامزد دریافت جایزه گرمی شدند، کاری مشترک بودند که محمدرضا شجریان، همایون و حسین علیزاده در آن همراه بودند. هر چند حسین علیزاده خود در ‌سال ٢٠٠٧ با آلبوم «به تماشای آب‌های سپید» نامزد دریافت سه جایزه گرمی شد. همان ‌سال (٢٠٠٧) آلبوم «شور رومی» کار مشترک شهرام و حافظ ناظری نیز از نامزدهای این جایزه بود.

١٣‌هزار عضو آکادمی جایزه گرمی برای انتخاب نامزدهای این دوره از بین ٢٢‌هزار اثر ارسالی در ٨٤ دسته‌بندی رأی داده‌اند و کیهان کلهر به عنوان نماینده موسیقی ایران انتخاب شده است. آقای کلهر در ایران اجازه برگزاری کنسرت ندارد.

کیهان کلهر در‌ سال ١٣٤٢ در خانواده‌ای کرمانشاهی و اهل موسیقی به دنیا آمد. او موسیقی را از پنج سالگی آغاز کرد و چنان استعدادی داشت که در ١٣سالگی در ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه نواخت. کلهر الگوی خود در نوازندگی کمانچه را استاد علی‌اصغر بهاری مي‌داند. کار او چنان مورد اعتبار و وثوق است که همواره با چهره‌های سرشناس جهان همکاری داشته؛ با شجاعت حسین خان، کوارتت کرونو، یویوما، اردال ارزنجان و.... کلهر همچنین در ژانویه ‌سال ۲۰۰۸ میلادی کنسرتی را به همراه کوارتت زهی «بروکلین رایدر» در شهر نیویورک به روی صحنه برد که در آن قطعاتی از آلبوم «شهر خاموش» نواخته شد.

بیشتر بخوانید.....
--%>
تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015