بزرگترین برند تجاری و صنعتی هند مالک ایرانی‌تبار دارد
به روز شده در      سه شنبه 30 دی 1395     -   Tuesday December 20 2016

روزنامه نیویورک تایمز در مقاله‌ای به بررسی یکی از مهمترین برندهای تجاری، صنعتی هند پرداخته است که بنیانگذاران آن نوادگان، ایرانیان مهاجر به هندوستان (پارسیان هند) بوده‌اند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر

گروه شرکت‌های «تاتا» در هندوستان، بزرگترین مجتمع کمپانی‌های خصوصی این کشور است که در بسیاری از حوزه‌های اقتصادی و صنعتی فعالیت دارد. گروه شرکت‌های تاتا دارای زیرشاخه‌های اصلی و فرعی مشهوری همچون تاتا موتورز، تاتا استیل، خدمات مشاوره تاتا، هتل‌های تاج‌محل، جگوار کارز، لندرور، تاتا پاور و تاتا دوو است که در زمینه‌هایی از قبیل صنعت خودروسازی، تولید مواد اولیه، فناوری اطلاعات و مخابرات، فولاد، مواد شیمیایی، انرژی و الکترونیک، هتل‌داری و صنعت گردشگری فعال است. بر طبق آمارهای رسمی منتشر شده درباره گروه مجتمع شرکت‌های تاتا، این امپراتوری اقتصادی هندوستان تا پایان سال 2013 بیش از 565هزار پرسنل و در همین سال بیش از 103 میلیارد دلار درآمد و 108 میلیارد دلار دارایی‌ داشته است.

به گزارش نیویورک‌تایمز، گروه اقتصادی تاتا در سال 1868 در زمان استعمار انگلستان بر شبه جزیره هند تاسیس شد. «جمشیدجی تاتا» از نوادگان مهاجران ایرانی به هند که با نام «پارسیس» شناخته می شوند، از یک جامعه کوچک ولی پرتلاش پارسیان شهر مومبای (بمبئی سابق) با کسب و کار بازرگانی، موسس بزرگترین امپراتوری اقتصادی هندوستان شد. جمشیدجی تاتا در چند دهه فعالیت شرکتش توانست نخستین‌های آسیاب فولادی، نیروگاه برق آبی، راه‌آهن محلی و خط هواپیمایی کشورش را تاسیس کند. در سال 1903، آقای تاتا اولین هتل مجلل هندوستان با نام کاخ تاج‌محل را افتتاح کرد که امروز بعنوان یک میراث ملی شناخته می‌شود.

«راتان تاتا» پسرعموی سلف خود در سال 1991 در سن 53 سالگی به عنوان پنجمین رییس تاریخ یکصدوپنجاه ساله گروه تاتا انتخاب شد که تا امروز تصدی مدیریت را بر عهده دارد؛ اما «سیروس پالونجی میستری» نخستین مدیر خارج از خانواده تاتا است که از سال 2012 در پست رییس هیئت مدیره شرکت خدمت می‌کند. با توجه به پیوستگی تنگاتنگ در جامعه پارسیان هندوستان، آقای میستری و خانواده‌اش با 18٪ سهم به عنوان بزرگترین سهامداران گروه شرکت‌های تاتا پس از پسران و عموزادگان خاندان تاتا شناخته می‌شوند. آقای میستری از سال 2006 عضو هیئت مدیره شرکت تاتا بوده و خواهرش با برادر ناتنی آقای راتان تاتا ازدواج کرده است.

بیشتر بخوانید.....
--%>

تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015