«مهسا وحدت» با صدایی تابوشکن
به روز شده در      چهارشنبه 2 اسفند 1396     -   Wednesday February 21 2018

پس از انقلاب اسلامی، نزدیک چهل سال است که زنان ایرانی نتوانسته اند خوانندگی کنند مگر در موارد بسیار نادر برای زنان دیگر یا در کنار یک خواننده مرد اما مهسا وحدت شاید جز نخستین زنان ایرانی باشد که این تابوی جمهوری اسلامی را در هم شکست و زیبایی صدایش را آزاد کرد ...
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
ketab gift

مهسا وحدت در سال ۲۰۱۶ اولین آلبومش را در منزل خود ضبط کرد، در حالیکه استودیوهای مجهز ضبط صدا در ایران وجود دارد زیرا بعنوان یک خواننده زن تقریبا غیرممکن بود مهسا بتواند مجوز ضبط آلبوم نخستش با عنوان «خورشید طلوع خواهد کرد» را دریافت کند.

یک کمپانی پخش موسیقی نروژی کمک کرد تا مهسا بتواند ضمن ضبط و ارایه آثارش، کنسرت هایی را در اروپا برگزار کند. از اجرای اشعار حافظ شیرازی در کلیسای ارمنی اقتامار استانبول گرفته تا طنین اندازی موزیک سنتی ایرانی در لهستان و اسپانیا با صدای دلنشین مهسا وحدت.

هم اکنون مهسا در کنار همسرش «اتابک الیاسی» که آهنگساز و کارشناس سازهای موسیقی ایرانی است، به کار هنری ادامه می دهد. او اقامت دایم ایالات متحده را بدست آورده اما عاشق سرزمین مادری و دلش در ایران است. مام میهن الهام بخش آواز سنتی مهسا وحدت است. نشریه سانفرانسیسکو کرونیکل از قول مهسا می نویسد: «دوست دارم آنجا (ایران) باشم اما بدلیل وضعیت موجود (آزاد نبودن زنان) هیچ کاری نمی توانم انجام دهم.»

مهسا وحدت متولد ۱۳۵۲ در تهران و از چهارده سالگی مقدمات موسیقی را با نواختن پیانو کلاسیک آغاز کرد. فراگیری آواز ایرانی (سنتی) را نزد «پری ملکی» آغاز کرد و نزد «مهدی فلاح»  و مدت کوتاهی هم در کنار «محسن کرامتی» شیوه دیگر آواز سنتی را فرا گرفت. آموزش ساز سه تار را نزد «رامین کاکاوند» آغاز نمود و نزد «مسعود شعاری» ادامه داد. در سال ۱۳۷۸ از دانشکده موسیقی دانشگاه هنر  تهران با مدرک لیسانس موسیقی دانش‌آموخته شد.

مهسا قصد دارد تا در کنار اشعار عاشقانه خواجه حافظ شیرازی، عارفانه های مولانا را نیز در آوازهایش دنبال کند. او معتقد است که می تواند برای همه مردم فارغ از قومیت و اعتقادشان بخواند و هنرش را عرضه کند. مهسا می گوید، آوای او طنین انداز حقیقت و آزادی برای همه است. شاید بسیاری از ملل اشعار فارسی را نفهمند اما زبان موسیقی می تواند دل ها را تسخیر کرده و به هم نزدیک کند. عشق، شادی و غم و اندوه، همگی با موسیقی قابل درک می شوند.

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
HEIDARI SAMAN
INSIDEFRONTCOVER_BEHKAR PEJMAN ATTONEY AT LAW
Shawn_Sedaghati
Mike-Rahbarian
Shiraz
Jahani
Ferdows
ketab gift
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015