رسوایی فیفا عدم حمایت فدراسیون جهانی فوتبال از زنان ایرانی
به روز شده در      دوشنبه 6 فروردین 1397     -   Monday March 26 2018

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، برای حمایت از خواست به حق زنان ایرانی برای حضور در ورزشگاه های فوتبال تاکنون هیچگونه قدم ملموسی بر نداشته و حتی سفر ریاست فیفا به ایران و دیدار با رییس جمهوری اسلامی نیز بی ثمر بوده است. نزدیک چهل سال است که زنان ایرانی از حضور و تماشای مسابقات فوتبال در ورزشگاه ها محروم هستند (مانند سایر رشته های ورزشی) اما این نقض آشکار قوانین فدراسیون جهانی فوتبال تا به حال با هیچ واکنش و مجازاتی از سوی فیفا روبرو نشده است در صورتیکه برخی از کشورها با زیر پا گذاشتن قوانین در مقیاس کوچکتر، با محرومیت ها و جرایم سنگینی از این فدراسیون مواجه شده اند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
دکتر کامران یدیدی

چندی پیش و در زمان برگزاری شهرآورد (داربی) بزرگ فوتبال پایتخت یعنی بازی تیم های استقلال (تاج) و پرسپولیس، «جیانی اینفانتینو» ریاست فیفا به ایران سفر کرد و ضمن تماشای بازی دو تیم سرخ و آبی پرطرفدار تهرانی، با مقامات فدراسیون فوتبال ایران و حتی حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی دیدار کرد. همزمان خبر رسید، حدود ۳۵ بانوی ایرانی که برای ورود به استادیوم آزادی تلاش کرده بودند توسط نیروی انتظامی دستگیر شده و به مکان دیگری منتقل شدند. در بین آنها حتی دختر نوجوان ۱۳ ساله ای نیز بوده، آن هم درست زمانی که رییس فیفا در ورزشگاه حضور داشته است.

در حال حاضر ایران تنها کشور حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ (به میزبانی روسیه) است که زنانش از حضور در ورزشگاه ها محروم هستند و هرگونه تلاش آنان  برای رفتن به استادیوم های فوتبال، ریسک دستگیر شدن و برخورد امنیتی دارد. بسیاری از کارشناسان و مردم از جیانی اینفانتینو انتظار داشتند تا برخوردی جدی با قانون شکنی رژیم جمهوری اسلامی در اینباره داشته باشد. حتی در زمانی که بازی استقلال و پرسپولیس از تلویزیون دولتی ایران بطور مستقیم پخش می شد و مصاحبه مطبوعاتی رییس فیفا در حاشیه این بازی در حال نمایش بود، وقتی یکی از خبرنگاران زن از وی درباره ممنوعیت ورود زنان به استادیوم های فوتبال در ایران پرسید، برنامه زنده قطع و پاسخ اینفانتینو پخش نشد.

رییس فیفا علیرغم داشتن قدرت و وظیفه برای حمایت از زنان ایرانی، در دیدار با حسن روحانی، رییس جمهور اسلامی، درباره رفع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها موضع محکمی اتخاذ نکرد و فقط به بحث های بی فایده پرداخت. جیانی اینفانتینو پس از بازگشت از ایران در پاسخ به پرسشی در اینباره به وبگاه رسمی فیفا گفت: «من می توانم به دو صورت با این مسئله برخورد کنم، راه اول این است که از آنان (حکومت جمهوری اسلامی) انتقاد کنیم، محکومشان کنیم، مجازات شان کنیم و کلیه روابط خود را با آنها قطع کنیم. راه دوم این است که با مقامات آن کشور بحث کنیم و آنان را قانع کنیم تا اجازه دسترسی بانوان را به ورزشگاه ها بدهند و من راه دوم را برگزیدم.» اینفانتینو دومین رییس فیفاست که از جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده و مانند پیشینیان خود هیچگونه اقدام خاصی بر علیه این بی عدالتی مسلم رژیم تهران انجام نداده و فشاری به آنان نیاورده است.

ریاست فدراسیون جهانی فوتبال وظیفه دارد تا در راستای وظایف خود، زنان ایرانی را مورد حمایت عملی و معنوی قرار دهد تا دیگر با تماشاگران مونث فوتبال در جمهوری اسلامی ایران همچون یک مجرم رفتار نشود. سفر جیانی اینفانتینو به تهران فرصت ایده آلی بود تا از یکی از مطالبات بر حق بانوان ایرانی توسط سازمان بین المللی مشهور و قدرتمند فوتبال اعاده شود که متاسفانه با موضع منفعل ریاست فیفا از دست رفت.

منبع: انستیتو گیت استون

ترجمه و بازنویسی: امیر رنجبر            

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
تبلیع شماره 3
تبلیع شماره 4
تبلیع شماره 5
تبلیع شماره 6
دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس‌آنجلس
دکتر شهریار راد
دکتر کامران یدیدی
خدمات بیمه صوفی
حمید سلیمانیان
تراولور
وستوود ویزن
کیو مارکت
مجیک تل
جواد دهقان
ژرژ اسحاقیان
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015