زنان ایرانی آمریکایی تاریخ ساز در انتخابات ۲۰۱۸
به روز شده در      جمعه 18 آبان 1397     -   Friday November 9 2018

انتخابات کنگره، فرمانداری و امور داخلی ایالت ها در سال ۲۰۱۸ شاهد پیروزی و ورود تنی چند از زنان ایرانی تبار به عرصه سیاسی فدرال و ایالتی آمریکا بود.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
ketab gift
آنا اسکمانی: در ایالت فلوریدا برای نخستین بار یک دختر جوان ایرانی آمریکایی که نشان فروهر بر گردن بندش نقش بسته به نام «آنا اسکمانی» توانست کرسی منطقه ۴۷ مجلس ایالتی فلوریدا را بعنوان نامزد حزب دموکرات از آن خود کند. خانم اسکمانی، زاده اورلاندو و فارغ التحصیل دانشگاه مرکزی فلوریدا (UCF) است. پدر و مادر او مهاجران ایرانی تبار بودند. پدر آنا درجه مهندسی برق خود را در سال ۱۹۹۶ از دانشگاه یو سی اف اخذ کرد و مادرش با مدرک حسابداری که از دانشگاه های ایران گرفته بود، در فروشگاه K-MART کار می کرد و در سال ۲۰۰۴ (هنگامی که آنا سیزده ساله بود) بدلیل بیماری سرطان فوت کرد. خانم اسکمانی یک خواهر دوقلو و برادری بزرگتر دارد. او در زمان دانشجویی به کالج جوانان دموکرات پیوست و برای این حزب مشغول به فعالیت شد.
  آنا منهمی (کپلان): در انتخابات سنای ایالتی نیویورک خانم ایرانی آمریکایی به نام آنا کپلان (منهمی) توانست بعنوان نامزد حزب دموکرات به سنای ایالتی نیویورک راه پیدا کرد. او از خانواده یهودی ایرانی و متولد تبریز است و در سال ۱۹۷۹ پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تصمیم والدینش برای حفظ امنیت و سلامتی اش در سن سیزده سالگی با ۳۹ بچه ایرانی یهودی دیگر به آمریکا فرستاده شد. این کودکان موفق به گرفتن پناهندگی سیاسی از ایالات متحده شدند. آنا در شیکاگو اقامت گزید و در همان جا از دبیرستان فارغ التحصیل شد و یکسال بعد والدینش که سالها در انتظار پذیرش روادید آمریکا بودند به دخترشان پیوستند و همگی به کویینز در نیویورک نقل مکان کردند. خانم منهمی در نیویورک به دانشکده حقوق قضایی رفت و فارغ التحصیل شد. او در سال ۱۹۹۵ شهروند ایالات متحده شد.   آنا منهمی (کپلان): در انتخابات سنای ایالتی نیویورک خانم ایرانی آمریکایی به نام آنا کپلان (منهمی) توانست بعنوان نامزد حزب دموکرات به سنای ایالتی نیویورک راه پیدا کرد. او از خانواده یهودی ایرانی و متولد تبریز است و در سال ۱۹۷۹ پس از پیروزی انقلاب اسلامی با تصمیم والدینش برای حفظ امنیت و سلامتی اش در سن سیزده سالگی با ۳۹ بچه ایرانی یهودی دیگر به آمریکا فرستاده شد. این کودکان موفق به گرفتن پناهندگی سیاسی از ایالات متحده شدند. آنا در شیکاگو اقامت گزید و در همان جا از دبیرستان فارغ التحصیل شد و یکسال بعد والدینش که سالها در انتظار پذیرش روادید آمریکا بودند به دخترشان پیوستند و همگی به کویینز در نیویورک نقل مکان کردند. خانم منهمی در نیویورک به دانشکده حقوق قضایی رفت و فارغ التحصیل شد. او در سال ۱۹۹۵ شهروند ایالات متحده شد.
زهرا کرینشک (شیخ الاسلام): در ایالت جورجیا خانم ایرانی تبار دیگری به نام زهرا (شیخ الاسلام) کرینشک، وکیل و دادستان سابق و عضو سابق نیروی هوایی ارتش آمریکا توانست با پیروزی بر رقیب جمهوری خواهش، کرسی منطقه ۴۸ مجلس سنای ایالتی را از آن خود کند. او از خانواده مهاجر ایرانی بود که پنج فرزند داشتند و از نظر مالی بسیار در تنگنا به سر می بردند اما زهرا پس از اتمام دوران دبیرستان به آکادمی نیروی هوایی آمریکا پیوست و پس از خدمت در ارتش بعنوان افسر تحقیق و اطلاعات، عشق به وکالت او را به دانشگاه حقوق قضایی اموری در جورجیا فرستاد. او کارهای جدی سیاسی و قضایی خود را بعنوان مشاور حقوقی فرماندار وقت جورجیا «روی بارنز» آغاز کرد.
سم همدانی: در ایالت کارولینای شمالی نیز بانوی ایرانی آمریکایی به نام «سم همدانی» توانست بعنوان یک دموکرات کرسی قضاوت خود در منطقه بخشداری Wake County District  را تمدید کند. قاضی همدانی در گذشته در دفتر «سناتور جو بایدن» معاون سابق ریاست جمهوری آمریکا (باراک اوباما) فعالیت داشته است که البته پیش از رسیدن بایدن به این مقام بوده است. قاضی همدانی نخستین بار بعنوان قاضی دادگاه منطقه ویک کانتی از سوی «روی کوپر» فرماندار وقت کارولینای شمالی از بین ۲۰ نامزد تصدی این مقام انتخاب شد و اکنون در انتخابات ۲۰۱۸ عنوان کرسی قضاوت منطقه 10-E کارولینای شمالی را از آن خود کرد.
نیکی معتضدی: در شهر Lake Forest ایالت کالیفرنیا بانوی دیگر ایرانی آمریکایی به نام نیکی معتضدی که فقط سه سال است در آن منطقه زندگی می‌کند و تاکنون سابقه فعالیت سیاسی نداشته با شکست رقیب خود توانست کرسی منطقه دو شهرداری را از آن خود کند. این در حالیست که چند هفته قبل از انتخابات، وابستگان رقیب خانم معتضدی با انتشار عکس های نیمه برهنه و دروغ پراکنی تبلیغاتی سعی در تخریب وی کردند. آنها با استفاده از عکس های زمان قهرمانی وی در رشته ورزشی پرورش اندام و فتوشاپ کردن آنها، سعی در بدنام کردن او داشتند. خانم نیکی معتضدی در Saddleback Valley رشد و نمو پیدا کرد و در دبیرستان  Mission Viejo درس خواند و سپس مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه یوسی ارواین دریافت کرد و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه چپمن گذراند.
 
 
گزارش: امیر رنجبر
 
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
HEIDARI SAMAN
INSIDEFRONTCOVER_BEHKAR PEJMAN ATTONEY AT LAW
Shawn_Sedaghati
Mike-Rahbarian
Shiraz
Jahani
Ferdows
ketab gift
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015