احیای « عرق سگی» در کانادا
به روز شده در      سه شنبه 7 آبان 1398     -   Tuesday October 29 2019

پیش از آن که حاکمان مستبد اسلامی، مصرف الکل را ممنوع کنند، ایران خود میراث شراب های گوناگون بود. در واقع، در اوایل سال550 قبل از میلاد، کورش کبیر و قانون گذاران پارسی پیش از هر تصمیم مهم شراب می نوشیدند و مست می شدند و روز بعد هوشیارانه درباره آن مسئله بحث می کردند. در صورتی که به توافق می رسیدند، قانون جدیدی به تصویب می رسید که در اینجا می توان به عبارت « مستی و راستی » اشاره کرد. این شعار بر روی بطری های « عرق سگی» چاپ شده است، این نوشیدنی درجه یک توسط شخصی ایرانی در کانادا برای احیای فرهنگ میهن خود ایجاد شده است.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
MANSHOORY MIKE

بروس خبازی، کارآفرین 50 ساله ایرانی ساکن کانادا می باشد که از سل 2006 تولید نوشیدنی الکلی با نام پرشین امپایر( امپراطوری پارسی) را راه  اندازی کرده است. او در این رابطه می گوید: من به دنبال یک کار منحصر به فرد و خارق العاده ای بودم که به  شراب سنتی و محبوب "عرق" برخوردم، احساس کردم که باید هویت و اصاللت این نوشیدنی را زنده کنم .  معنای واژه «عرق سگی»  روح نوستالژیکی دارد و با همین نام در دهه 50 میلادی با تصویر سگی روی لیبل آن در ایران وجود داشته است.

خبازی در خانواده ای شیرازی با بیش از 125 سال سابقه در صنایع غذایی متولد شده است. او کار خود را از سن 8 سالگی با بسته بندی آدامس شروع کرد و در سن 16 سالگی با شروع جنگ ایران و عراق از ایران خارج شد زیرا بر این باور بود که پس از انقلاب اسلامی دیگر برای جوانان ایران آینده ای روشنی نمی دید.

وی پس از یک سفر طافت فرسا و بسیار سخت از طریق قاچاقچیان انسان در پاکستان وارد کانادا می شود، در حالی که فقط 50 دلار درجیب خود داشته است به ونکور می رود و درخواست پناهندگی می کند.  نام خود را از بهروز به بروس تغییر می دهد و قبل از شروع  کار خود در زمینه مواد غذایی وارد کالج می شود و در آنجا شروع به درس خواندن می کند و سرانجام کارخانه تولید نوشیدنی الکلی با نام پرشین امپایر ( امپراطوری پارسی) را به عنوان دومین کارخانه صنعت شراب سازی در انتاریو را راه اندازی می کند . اولین محصول وی  لیکور انار بود و در حال حاضر سه برند با 40 محصول ترکیبی را دارد که در کشورهای کانادا، آمریکا و اروپا و استرالیا توزیع می شود.

شاید با ارزش ترین تولید وی عرق سگی است که از عصاره کشمش کالیفرنیا تهیه می شود و طعم و مزه آن شبیه « گراپا»، برندی انگور ایتالیایی می باشد.عرق سگی ، لیکور سفید با طعم و مزه اوزو یونانی (Greek ouzo)  و راکی ترکی (Turkish Raki) می باشد که در خاورمیانه بسیار طرفدار دارد.

گفتنی است بروس خبازی به همراه همسر و دو دخترش در پیتربور انتاریو زندگی می کند که از سال 1987 به ایران مراجعت نکرده و امیدوار است دوباره به کشور خود بازگردد و صنعت خود را در آن جا برپا کند. 

 

باید یادآوری کنیم که واژه عرق سگی از کجا آمده است

در سال‌های اولیه تأسیس کارخانه میکده قزوین، یکی از محصولات آن به نام عرق میکده از کشمش خالص تولید می شد و دارای درصد الکل بالاتری بود، همچنین تصویر یک سگ شکاری بر روی شیشه این نوع عرق چاپ شده بود. الکل بسیار بالا و تصویر سگ شکاری بر روی شیشه این نوع عرق، باعث شد که در بین مصرف کنندگان آن، به مرور زمان نام عرق سگی مصطلح شود.

 

 

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
MANSHOORY MIKE
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021