کسروی پاکستان در دادگاهی در پاکستان به قتل رسید
به روز شده در      شنبه 11 مرداد 1399     -   Saturday August 1 2020

روز چهارشنبه 29 جولای (8 مرداد) ، طاهر نسیم در صحن دادگاهی در پاکستان به جرم کفر گویی ترور شد. طاهر نسیم شهروند آمریکا بود و با فریب او را به پاکستان کشانده بودند و در آن جا به مدت دو سال زندانی شده بود و روز 29 جولای قرار بود در مورد جرم کفر گویی خود در دادگاه حضور یابد اما در صحن دادگاه توسط یک جنایتکار اسلامی ترور شد و پیش از آن که به بیمارستان منتقل شود در اثر جراحتهای وارده از اصابت گلوله جان به جان آفرین تسلیم کرد. ضارب او شخصی است به نام فیصل خان که توسط پلیس بازداشت شد هر چند حامیان این جنایتکار که خود از جنایت پیشگان هستند در تعداد هزاران نفری روز آدینه 31 جولای در خیابانهای پیشاور به تظاهرات پرداختند و از دولت و پلیس درخواست آزادی قاتل را نمودند. روحانی که این اجتماع را رهبری می‌کرد در سخنان خود گفت:«ما طرفدار دخالت در اجرای قانون نیستیم ولی فیصل خان کاری کرد که دولت باید دو سال پیش انجام می داد.»
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
MICHAEL M. PARTO
ایرانشهر این جانباخته کفر گو را کسروی پاکستان می نامد و برای این که خوانندگان گرامی بتوانند شباهتهای قتل طاهر نسیم را با قتل زنده یاد احمد کسروی  مقایسه کنند این جا تاریخ را ورق می زنیم.
سیّد احمد حُکم‌آبادی (زادهٔ ۸ مهر ۱۲۶۹ در تبریز) که بعدها نام خانوادگی کَسرَوی را برگزید، تاریخ‌نگار، زبان‌شناس، پژوهشگر، حقوق‌دان و اندیشمند ایرانی است.   وی استاد ملی‌گرای رشتهٔ حقوق در دانشگاه تهران و وکیل دعاوی در تهران بود.   احمد کسروی در حوزه‌های مختلفی هم‌چون تاریخ، زبان‌شناسی، ادبیات، علوم دینی، روزنامه‌نگاری، وکالت، قضاوت و سیاست فعالیت داشت. وی بنیان‌گذار جنبشی سیاسی-اجتماعی با هدف ساختن یک «هویت ایرانیِ سکولار» در جامعهٔ ایران، موسوم به جنبش «پاک‌دینی» بود که در دوره‌ای از حکومت پهلوی شکل گرفت. کسروی خواستار مبارزه با «واپس‌ماندگی فکری و علمی» و روشن‌گری در تمامی وجوه زندگانی بود[ وی از آنچه «اوضاع زندگی، خرافه‌گرایی و آداب اجتماعی» مردم ایران می‌دانست انتقاد داشت؛ موضع‌گیری‌های احمد کسروی در برابر کیش‌های رایج و نهادهای مذهبی و اخلاقی و مسلک‌ها و ارزش‌های سنتی و فرهنگی و تاختن او به باورهای دینی و فرهنگی واپس گرا بود.
. احمد کسروی در ۲۰ اسفند ۱۳۲۴ و در سن ۵۵ سالگی، در اتاق بازپرسی ساختمان کاخ دادگستری تهران به ضرب «گلوله و ۲۷ ضربه چاقو» توسط افراد گروه «فدائیان اسلام»، ترور شد
در ساعت‌های اولیه روز ۱۱ مارس ۱۹۴۶ (۲۰ اسفند ۱۳۲۴)، گروه فدائیان اسلام به رهبری برادران امامی به جلسه دادگاه وارد شدند و کسروی و منشی‌اش، سید محمدتقی حدادپور را با چاقو و اسلحه گرم کشتند. گفته شده که روز، زمان و مکان جلسه دادگاه جز اطلاعات عمومی نبوده‌است، توسط بازپرس به فدائیان درز کرده‌است.
بعضی از ضاربان هرگز متهم نشدند، آن‌هایی که دستگیر شدند - از جمله برادران امامی - ادعا نمودند که عمل دفاع از خود را انجام داده‌اند و کسروی را متهم کردند که اول دست به اسلحه شده و درگیری را شروع نمود. سید حسین طباطبایی قمی - دومین مرجع عالی‌رتبه - از نجف به نخست‌وزیر احمد قوام تلگرافی زد و خواستار آزادی سریع ضاربان شد و نگرانی خودش را از عدم تقدیر دولت از شجاعت ضاربان کسروی بیان کرد. ضاربان تحت فشار علما و رهبران مذهبی و بازاریان با نفوذ، بعد از محاکمه‌ای کوتاه آزاد شدند.
گرچه بعضی از تاریخ‌پژوهان معتقدند که «فدائیان اسلام» با فتوای عبدالحسین امینی عمل کردند، ولی هیچ فتوا یا ادعای مربوط به آن ظاهر نگشت. حسین قمی گفت: «هیچ فتوایی لازم نیست و کار فدائیان اسلام برابر با اعمال ضروری دین (فروع دین) همچون نماز و روزه‌است». پیکر قربانیان، که پوشیده از زخم‌های عمیقی بود، بدون کالبدشکافی در شامگاه همان روز ترور، توسط بستگان کسروی به گورستان ظهیرالدوله در شمیران - نزدیک تهران - منتقل شد. سرپرست صوفی قبرستان از دادن اجازه برای دفن آن‌ها به خاطر افکار و اعمال ضد صوفیانه کسروی خودداری کرد. سپس جنازه‌ها برای دفن به محوطه تپهٔ پای کوه امامزاده صالح - که آبک نامیده شده - برده شدند.
سید محمدصادق روحانی، از مراجع تقلید، می‌گوید: وی فتوای قتل کسروی را به درخواست نواب صفوی از سید ابوالقاسم خوئی ( این همان آیت الله خویی است که متاسفانه شهبانوی ایران برای دیدار او به عراق رفت تا پشتیبانی او را از پهلوی دوم در برابر خمینی بگیرد و شاید نمی دانستند سگ زرد برادر شغال است) بگیرد گرفته و خویی نیز همین فتوا را از سید حسین طباطبایی قمی گرفته‌است. به گفتهٔ وی در خاطراتش، خوئی بخشی از پول سفر نواب و تهیهٔ اسلحه برای او را نیز پرداخته‌است. محمد امینی، پژوهشگر تاریخ ایران، که چندین کتاب احمد کسروی را بازنویسی و توسط شرکت کتاب منتشر کرده است ، معتقد است «جامعه‌ای که در برابر اقدام تروریستی فداییان اسلام سکوت کرد، تاوان آن را بعدتر پرداخت کرد.» . 
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
MICHAEL M. PARTO
MANSHOORY MIKE
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021