محمد جواد ظریف و استفاده از واژه جهود
به روز شده در      یکشنبه 30 دی 1399     -   Sunday December 20 2020

به تاریخ نهم دسامبر 2020، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ( که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا به او لقب ماله کش بزرگ داده اند) در مصاحبه ای با سامانه آرمان ملی که لینک آن به شرح زیر است این اظهارات را در رابطه با برجام – آمریکا – اسرائیل و واژه «جهود» بیان می کند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
MICHAEL M. PARTO
بخش مربوط به استفاده از واژه « جهود» 
مهدی نصیری ( خبرنگار آرمان) : سوال بعدی من راجع به موضع رسمی جمهوری اسلامی نسبت به   رژیم اسرائیل و یا رژیم اشغالگر قدس است. سوال مشخصا این است که  استراتژی ما با این کشور چیست؟ استراتژی ایران محو کشور اسرائیل است؟ البته ما هیچ گاه آغازگر حمله به اسرائیل نیستیم و بارها این گفته شده ولی خوب منتظریم اگر اسرائیلی ها در این زمینه اقدامی کنند ما برای محو شدن آماده این این یک نوع مواجهه است با اسرائیل 
 ما به دنبال این هستیم که اسرائیلی ها در واقع یا نهادهای بین المللی بیایند یک همه پرسی بگذارند در این کشور با حضور همه کسانی که ساکن آنجا هستند و فلسطینی هایی که خارج از این جا هستند و آواره اند و تکلیف نهایی قصه این جوری مشخص بشه این هم در واقع یک موضع هست 
و تکمیل سوال این است که از نظر شما متصور هست که یک موقعی به یک نقطه ای برسیم که در چارچوب روابط بین الملل  اصل اسرائیل را به رسمیت بشناسیم و این تنش از بین برود و یا کاهش پیدا کند در واقع 
ظریف: من صراحتا عرض بکنم که لااقل به ذهن من نمی رسد که شرایطی که ما در آن اسرائیل  را به رسمیت بشناسیم. برای من قابل تصور نیست که بگم نمیشود. می گویم اصلا برای من قابل تصور نیست  
خبرنگار: با وجود این که نهادهای بین المللی یا عرف بین المللی 
ظریف: آن ها که بالاخره از سال 1948 اسرائیل عضو سازمان ملل است و این یک موضع منفرد است که جمهوری اسلامی دارد و من معتقدم که یک - هیچ کشوری این ( موضع ) را ندارد جز  جمهوری اسلامی و دوم - راه حل ما چیست؟ راه حل را مقام معظم رهبری فرمودند نه ریختن جهودها توی دریا است ، نه حمله نظامی نه نمی دانم  عملیات انتحاری است. راه حل را حضرت آقا فرمودند و سند شده در سازمان ملل متحد که راه حل ما رفراندم است. 
***
در همین زمینه نشریه فوروارد مقاله ای از کارمل ملمد روزنامه نگار ایرانی آمریکایی یهودی منتشر کرده و دیدگاههای فعالان ایرانیان یهودی جنوب کالیفرنیا و خودش را بازتاب داده است.
فریار نیکبخت ( رییس کمیته حقوق بشر برای اقلیتها در ایران ) : واژه جهود در زبان فارسی به شدت یهود ستیزانه و بسیار توهین آمیز است. در چند قرن گذشته واژه جهود برای نام بردن از  یهودیان در ایران استفاده شده است که به شدت توهین آمیز و تحقیر آمیز تلقی می شود و می توان آن را با واژه نگرو که به سیاهپوستان آمریکایی اطلاق می شد، برابر دانست. واژه خفت آور «جهود»  یادآور پست بودن – تبعیض – تهدید فیزیکی و قتل عام و غارت های گذشته است. 
ظریف و بقیه مقامات رژیم از توهین آمیز بودن واژه جهود به خوبی آگاهند چرا که در بیانیه های رسمی و قوانین تبعیض آمیزشان، به یهودیان، واژه  کلیمی اطلاق می کنند که واژه ای محترمانه است برای خطاب کردن یهودیان و معنای آن این است 
«پیروان موسی که با پروردگار هم کلام بود».
 زمانی که آنان واژه به شدت توهین آمیز جهود را استفاده می کنند نشان دهنده آن است که در وجه بسیار خشمگین خود قرار دارند که  یادآور تربیت نفرت انگیزی است که در مورد یهودیان داشته اند. به آنها یاد داده شده که یهودیان خون کودکان مسلمان را می ریزند و در نان فطیر( نان ویژه جشن پسخ که به آن در عبری متصا می گویند)  استفاده می کنند. 
به عنوان ایرانی یهودی که تجربه تبعیض و آزار و اذیت را در دهه های اخیر حس کرده ایم مسئولیت داریم جامعه یهودیان آمریکایی را  در مورد نژاد پرستی و یهود ستیزی رژیم جمهوری اسلامی ایران و متعصبانی که  در جامعه ایرانی وجود دارند،  آگاه کنیم.  
سام یبری ( پرزیدنت سی سال بعد -موسسه غیر انتفاعی ایرانیان یهودی که مرکز آن در لس آنجلس است  ) : یهود ستیزی رژیم ایران  دارای ابعاد جدیدی شده است. 
با بکار بردن این واژه مکروه آزاردهنده و امتناع از عذرخواهی، محمد جواد ظریف تعصب خود را نشان داد و به جهانیان در یک نظر اجمالی خاطر نشان کرد که چگونه رژیم جمهوری اسلامی نه فقط برای اسرائیلی بلکه مرتبتی غیر انسانی برای همه یهودیان  قائل است.  
دکتر اردشیر بابک نیا ( پزشک بازنشسته متخصص بیماری های زنان ، کنشگر و نویسنده نخستین کتاب در مورد هولوکاست در سال 2012) : ما باور نداریم که ظریف آن واژه را بدون قصد بیمارگونه به کار برده باشد. ظریف تعمدا» و با سوء نیت این واژه را علیه یهودیان به کار برده است. ظریف نه دوست یهودیان است و نه دوست بشریت. او (ظریف) در همین مصاحبه گفت، «آمریکا مکلف است که تحریم ها را لغو کند و از ایجاد موانع خودداری کند به دلیل آن که هنوز یک عضو سازمان ملل متحد است با وجودی آن که برجام را ترک کرده است. البته اختیار آن را دارد که از سازمان ملل نیز مانند خروج از یونسکو و سازمانهای دیگر خارج شود. انشاالله از کره خاکی نیزمحو شود « این چه جور آدمی است که آرزوی انهدام 300 میلیون انسان را که در آمریکا زندگی می کنند را می نماید. این اظهار نظر تهوع آور است.
این رویداد ( منظور همین مصاحبه ظریف است و به کار بردن واژه جهود) باید سبب شود که آن واژگان فارسی که یهود ستیزاست به طوری برجسته شود که فارسی زبانان از استفاده از انها خودداری کنند. این موقعیت بسیار مناسبی است که ایرانیان که یهودی نیستند آموزش ببینند که واژه «جهود» که برای یهودیان بسیار آزار دهنده است ، باید از واژه های دیگری مانند یهودی و کلیمی برای نام بردن از آنان استفاده کنند. 
 جورج هارونیان ( فعال ایرانی یهودی مقیم لس آنجلس) : متاسفانه به کار بردن واژه یهود ستیزانه « جهود» فراتر از اظهار آن توسط ظریف است و بخشی از شعر و ادبیات محبوب ایرانیان برای قرن ها بوده است. سعدی شاعر بزرگ ایران  
از واژه «جهود « درنوشته های خود استفاده کرده است. در قرن بیستم دو نویسنده بزرگ ایران صادق هدایت و صادق چوبک نیز از واژه «جهود» برای به تصویر کشیدن یهودیان به عنوان « گرسنگان پول» ، «حیله گران» و «دروغگویان» در آثار خود استفاده کرده اند. 
واژه « جهود « در عبارتهایی مانند «جهود بازی « به معنای « کاری که یهودی بخیل می کند» و یا «جهود نجس» به معنای «یهودی نجس» استفاده شده است. 
دکتر ابراهام امانوئل ( پزشک بازنشسته متخصص بیماری های زنان و زایمان):  
زمانی که در ایران کودک بودیم بعضی از دانش آموزان مسلمان ما را تعقیب می کردند ، ما را با چوب دستی می زدند، سرمان را به دیوار می کوبیدند و ما را جهود نجس خطاب می کردند و امروز زمانی که این واژه جهود را می شنویم یادآور آن است که به ما چگونه حمله می شد صرفا»  به خاطر آن که یهودی بودیم  
سیامک کردستانی ( فعال ایرانی یهودی – مدیر سازمان دوستی اروپا و اسرائیل در غرب امریکا با عنوان ELNET) : رژیم ایران اخیرا» یک روزنامه نگار ایرانی را اعدام و هم چنان انهدام کشور اسرائیل را خواهان است.» 
این سازمان ELNET  تهدیدهای جمهوری اسلامی و هم چنین لفاظی های یهود ستیزانه را در نزد کشورهای اروپایی و عربی برجسته خواهد کرد. 
کارمل ملمد: رهبران جامعه ایرانیان یهودی اظهار می دارند استفاد ظریف از واژه جهود ، یهود ستیزی عمیقا» بنیادی او را اشکار می کند که همیشه تلاش داشته است آن را دردرازای سالیان با ادعای دروغین که او ضد اسرائیلی است و نه یهود ستیز مخفی کند. 
مصاحبه ظریف در بین ایرانیان یهودی و غیر یهودی بازتاب بسیار گسترده ای در شبکه های اجتماعی مختلف داشته است بویژه از زمانی که این مصاحبه توسط سازمان MEMRI  که سازمانی است غیر انتفاعی و مستقر در واشینگتن دی سی با زیرنویس به زبان انگلیسی منتشر شده است. 
در زمانی که بسیاری از رهبران سازمانهای مختلف یهودی در انتقاد از رژیم ایران به خاطر ترس از تلافی کردن رژیم علیه جامعه یهودی 5 هزار تا 8 هزار نفره در ایران سکوت کرده اند، ایرانیان منفرد در سالهای اخیر در اعتراض به یهود ستیزی صادره از ایران بسیار فعال شده اند. 
در سال 2015، ایرانیان یهودی مقیم جنوب کالیفرنیا از به روی صحنه رفتن یک یک نمایش که قرار بود توسط اکبر عبدی کمدین  ایرانی مسلمان که واژه «جهود» را در برنامه ها و فیلم های خود استفاده کرده بود، به صورت موفقیت آمیزی جلوگیری کردند. 
هم چنین در اواخر سال 2017 ، صدها ایرانی یهودی در داون تان لس آنجلس علیه خواننده محسن یگانه که از ایران برای برگزاری کنسرت خود آمده بود تظاهرات کردند. محسن یگانه در یکی از ترانه های مشهوری  که با عنوان «گله کرکسها « اجرا کرده بود، یهودیان را کرکس خطاب کرده و سربازان اسراییلی را برای کشته شدن کودکان فلسطینی سرزنش و خواستار خشونت علیه یهودیان شده بود.
 
 در مقاله یادآوری شده که ظریف از طریق توییتر به MEMRI  حمله کرده است  و استفاده از واژه جهود را کم اهمیت جلوه داده است. 
 ایرانشهر:
1- آقای جلیل مرتضوی که یک برنامه تلویزیونی فارسی را از بوستون اجرا می کند مقاله نشریه فوروارد علیه اظهارات ظریف را دستاویز قرار داده و دهها بار واژه « جهود» را برای نمک پاشیدن بر جراحتی که  یهودیان در طی سده ها  از این واژه بر تن و روان خود حس می کنند، استفاده کرد. او هم چنین برای انحراف افکار عمومی از آن چه که ظریف گفته است کلمه جهود را مترادف با JEW  انگلیسی قلمداد نمود. 
2- در کتاب «مازیار» نوشته صادق هدایت ، جهودان همانقدر در تباه کردن نژاد ایرانی شریک هستند که عربها. این در حالی است که یهودیان به طور عموم در تمامی دوران زیست خود بر پهنه ایران به آبادان  کردن ایران پرداخته اند و نه ویرانی آن. 
3- خیمه شب بازی نوشته صادق چوبک : واکنش مردم به مشاهده جسد طلبکار جهود 
«در یک چشم به هم زدن، انبوه جمعیت اطراف کامیون جمع شد، درست مثل لاشه ی خرچسونه ی برّاق و گنده ای که مورچه به دورش جمع شود. قیافه ها از ترس دیدن مرگ، عوض شده بود. کاملا ً آشکار بود که در زندگی عادی و بدون دغدغه، این قیافه ها، طور دیگر بوده» 
4-بیژن خلیلی  در نامه ای به تاریخ 16 آگست 2019 به انتشارات فردوس و خانم منیژه امینی دختر مرحوم میرقلی امینی نویسنده کتاب «فرهنگ عوام « درخواست کرد که در بخشی از کتاب که واژه جهود به دفعات برای تحقیر یهودیان استفاده می شود را تغییر دهند و یا توضیح لازم را بدهند. متاسفانه پاسخی به این نامه داده نشد.  
5- واکنش ایرانشهر را به حضور اکبر عبدی در لس انجلس در این دو لینک ملاحظه بفرمایید. 
اکبر عبدی در لس‌‌آنجلس باید پاسخگوی موضعگیری‌ نژاد‌پرستانه‌اش باشد  
نمایش کمدی اکبر عبدی در لس‌آنجلس کنسل شد  
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
MICHAEL M. PARTO
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015