ناصر انقطاع درگذشت
به روز شده در      شنبه 12 تیر 1400     -   Saturday July 3 2021

ناصر انقطاع ، نویسنده، روزنامه نگار، ادیب ، شاعر، نقاش ، واژه شناس و مورخ به علت سکته قلبی در بیمارستانی در لس انجلس روز آدینه دوم جولای - ساعت ۱۰ بامداد به وقت محلی درگذشت.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
ناصر انقطاع ، نویسنده، روزنامه نگار، ادیب ، شاعر، نقاش ، واژه شناس و مورخ به علت سکته قلبی در بیمارستانی در لس انجلس روز آدینه دوم جولای - ساعت ۱۰ بامداد به وقت محلی درگذشت.  
ناصر انقطاع از زمانی که توانست بخواند و بنویسد، به روزنامه و هفته‌نامه و ماهنامه و کتاب دلبستگی سختی یافت. بدانگونه که نخستین نوشته‌های وی بهنگامی که در سال ششم دبستان بود در هفته‌نامه «یویو» به سرپرستی روانشاد «عماد عصار» چاپ شد. 
از همان تاریخ  پیوند او با رسانه‌های نوشتاری برقرار شد و در سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۵ خورشیدی جوانترین هموند کاروان رسانه‌های گروهی ایران بود و در زمینه کاریکاتور و طرح جدول و نوشتن مقاله‌های طنز و ادبی با مطبوعات همکاری می‌کرد. 
بهنگام جنبش ملی شدن نفت، در کنار ملت‌گرایان جای گرفت و به یاری تنی چند از یاران و هم‌اندیشانش روزنامه‌ای به نام «پرچمدار» را چاپ و بخش کرد و این روزنامه تا امرداد ۱۳۳۲ پیوسته منتشر می شد.  
دکتر انقطاع در کنار کارهای اجتماعی، رشته‌های حقوق و روزنامه‌نگاری و علوم اجتماعی را نیز گذرانید و با اینکه کار دولتی داشت، همچنان بعنوان یک نویسنده آزاد، نوشته‌هایش در روزنامه‌های اطلاعات، کیهان و رستاخیز چاپ می‌شد. 
وی در زمینه‌ی تاریخ بویژه تاریخ پس از اسلام در ایران، و زبان و ادب پارسی پژوهشهای ژرفی را انجام داد تا جایی که از سوی فرهنگستان زبان ایران بهمکاری فراخوانده شد و از ۱۳۵۲ تا بهمن ۱۳۵۷ با این مرکز بزرگ پژوهشی کار کرد. 
پس از رویداد بهمن ۱۳۵۷، دکتر انقطاع ناچار از ترک خاک میهنی شد که تا پای پرستش آن را دوست می‌داشت و به محض ورود به لوس آنجلس دمی بیکار ننشست و در هفته‌نامه «پیام ایران» به مدیریت روانشاد منصور انوری بکار پرداخت. و در فوریه ۱۹۸۷ یکی از بنیادگذاران نشریه روزانه صبح ایران شد، و مدت ده سال سردبیری آن را بعهده داشت و همزمان با این کار، مدت چهار سال نیز دبیر انجمن «نگهبانان زبان فرهنگ ایرانی» و سردبیر فصل‌نامه «پارسی‌نامه» بود. 
دکتر انقطاع در درازای بیش از سه دهه که در لوس آنجلس زندگی کرد گذشته از نوشتن بیش از ۲۰ جلد کتاب در رشته‌های تاریخی، فرهنگی و سیاسی، (که فهرست آنها را در همین گزارشاطپنپژ  می‌خوانید). در رادیوهای تهران، لوس آنجلس و رادیو فرهنگی ایرانیان، رادیو صدای ملی ایران و تلویزیون‌های ایران سیما، سیمای  ایران و NITV، تلویزیون پارس، تلویزیون اندیشه برنامه ‌های پرشنونده و پر بیننده ای داشت. همچنین مدت ۲ سال نیز با هفته‌نامه «ایرانشهر» چاپ لوس آنجلس از انتشارات شرکت کتاب در سال‌های پایانی نود میلادی همکاری کرد.
 فهرست آثار : 
پژوهشی در باره‌ی هفت سین- ۱ جلدی
نادر، پادشاه ناکام، قهرمان بی‌آرام- ۵ جلدی
روزهای آوارگی، گذر از ۵ کشور بی‌گذرنامه- ۲ جلدی
منم بابک ، مردی به استواری کوه سبلان- ۱ جلدی
امیرکبیر، اخگری در تاریکی- ۱ جلدی
پنجاه سال تاریخ با پان ایرانیستها - ۱ جلدی 
شیرو خورشید، نشان سه هزار ساله - ۱ جلدی 
در ژرفای واژه‌ها- ۴ جلدی
توفان زرد، (حمله مغول) - ۱ جلدی
حافظ و کیش مهر- ۱ جلدی
جشن‌های ایرانی - ۱ جلدی
شیر گریان - ۱ جلدی
یعقوب، شهباز بلند پرواز سیستان  -1
۱۰ ابر مرد تاریخ ایران- ۲ جلدی
کریمخان زند - ۱ جلدی 
دکتر مصدق مردی فراتر از سده ها- ۱ جلدی  
 
بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021