گرامی‌داشت دویستمین سالگرد تولد طاهره قره‌العین در ویرجینیا
به روز شده در      جمعه 26 تیر 1394     -   Friday July 17 2015

گروهی از فعالان اجتماعی و حقوق زنان ایرانی‌آمریکایی با همکاری مرکز بهاییان ویرجینیا در همسایگی پایتخت آمریکا به مناسبت دویستمین سالگرد تولد طاهره قره العین، مراسمی با عنوان «کشف حجاب طاهره-بستر تاریخی و تاثیرات اجتماعی این رویداد» برگزار می‌کنند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
تبلیع شماره 5

در همایش «کشف حجاب طاهره قره العین، بستر تاریخی و تاثیرات اجتماعی این رویداد»  که شنبه 18 جولای 2015  در سالن همایش‌های بهایی سنتر شهر استرلینگ ایالت ویرجینیا برگزار خواهد شد، خانم‌ها مهرانگیز کار (حقوقدان و فعال حقوق زنان)، نسرین افضلی (پژوهشگر مسائل زنان) و دکتر کاویان صادق زاده میلانی (پژوهشگر تاریخ و فعال حقوق بشر) سخنرانی خواهند کرد.

بنا به اعلام رسمی برگزار کنندگان این همایش، اداره جلسه فوق به عهده خانم حمیده آرمیده، گوینده و مجری سرشناس ایرانی‌آمریکایی است که در زمینه فعالیت‌های حقوق زنان سابقه درخشانی دارد.

طاهره قره‌العین (فاطمه زرین تاج برغانی) در ایران، نخستین زنی بود که بر خلاف رسم و عرف زمانه بی حجاب در برابر مردان ظاهر شد و با علما و رجال به بحث و مجادله پرداخت. او از اولین مریدان سید علی‌محمد باب و از رهبران جنبش باب بوده‌است و مورد احترام باورمندان به آیین بهایی می‌باشد. درباره تاریخ دقیق تولد طاهره اختلاف نظر وجود دارد(بین 1194 تا 1197 خورشیدی). اما گفته می‌شود که در حدود سن 35 سالگی و در سال 1231 خورشیدی مقارن با 1852 میلادی به فرمان ناصرالدین شاه قاجار و فتوای روحانیون شیعه، چراغ عمر او، در باغ ایلخانی خاموش گشته است.

آثار نظم و نثر قره العین ظاهرا از میان رفته و آنچه از نوشته‌های پراکنده او از قبیل مناجات‌ها و نامه‌ها، به خط خودش یا استنساخ دیگران، بر جای مانده و بعضی از آنها در کتاب "ظهورالحق" چاپ شده است.

اشعاری هم که به او نسبت داده شده سبک بیان باب را دارد و پر از عبارات و اصطلاحات دینی و سخت متأثر از آثار متقدمان از جمله مولوی و جامی است.

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
تبلیع شماره 3
تبلیع شماره 4
تبلیع شماره 5
تبلیع شماره 6
دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس‌آنجلس
دکتر شهریار راد
دکتر کامران یدیدی
خدمات بیمه صوفی
حمید سلیمانیان
تراولور
وستوود ویزن
کیو مارکت
مجیک تل
جواد دهقان
ژرژ اسحاقیان
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015