گوگل 18 ساله شد: با چهره‌های ایرانی‌تبار گوگل آشنا شوید
به روز شده در      سه شنبه 6 مهر 1395     -   Tuesday September 27 2016

سه شنبه 27 سپتامبر 2016 موتور جستجوگر گوگل 18 ساله شد. در تاسیس و مدیریت این پدیده قرن حاضر که به رویای «دانای کل»، جامه عمل پوشانده افراد گوناگونی از دانشمندان گرفته تا مردم عادی نقش داشته اند. اما شاید برای هر فارسی زبانی جالب باشد تا از چهره‌های برجسته ایرانی‌تبار کمپانی بزرگ گوگل بیشتر بداند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر

گوگل پروژهٔ تحقیقاتی بود که در ژانویهٔ ۱۹۹۶ توسط لری پیج و سرگئی برین دو دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا رقم خورد. موتور جستجوگر آن‌ها ابتدا با دامنه google.stanford.edu استفاده می‌شد و در ۱۵ سپتامبر سال ۱۹۹۷ دامنه google.com ثبت گردید و در 4 سپتامبر ۱۹۹۸ در واقع اولین دفتر کار گوگل راه‌اندازی شد و این شرکت رسماً به ثبت رسیدو سرانجام در روز 27 سپتامبر 1998 برای نخستین بار کسانی که به اینترنت دسترسی داشتند توانستند با اولین صفحه گوگل آشنا شوند. شاید بد نباشد یادآوری کنیم که نام گوگل بر گرفته شده از کلمه «گوگول googol» به معنی «یک عدد یک و صد صفر جلوی آن» است که توسط خواهر زاده 9 ساله  ادوارد کاسنر ریاضیدان آمریکایی در سال 1938 اختراع شده و در کتاب «ریاضیات و تخیل» به کار رفت.

تاکنون در کمپانی گوگل تعدادی از چهره های برجسته علوم رایانه که ایرانی‌تبار هستند، پست‌های مدیریتی مهمی را به عهده داشته‌اند که امید کردستانی، سالار کمانگر، ترانه رضوی، رضا به‌فروز، مایک جزایری، شیرین اسکوئی، پریسا تبریز و شمیم صمدی از این مدیران بلندپایه ایرانی‌تبار شرکت گوگل محسوب می‌شوند.

امید کردستانی که هم اکنون به عنوان رئیس اجرایی هیئت مدیره توییتر مشغول به کار است مسئولیت نایب‌رئیسی ارشد بخش فروش و عملکرد جهانی در شرکت اینترنتی گوگل را نیز به عهده دارد. کردستانی را به عنوان نخستین ایرانی عضو گوگل و یکی از مهمترین افرادی که در توسعه آن نقش داشته است می شناسند. آقای کردستانی متولد 1963 در شهر تهران است.

سالار کمانگر  از دیگر مدیران تاثیرگذار شرکت گوگل و مدیرعامل سابق یوتیوب در این سازمان است. آقای کمانگر فارغ‌التحصیل رشته بیولوژی از دانشگاه استنفورد است و در سال 1977 در تهران متولد شده است.

ترانه رضوی پزشک است و در خلال سال‌های دهه 2000  سرپرست امور سلامت و بهداشت دفتر مرکزی گوگل بوده است. 

رضا روزبه مهندس برنامه نویسی در شرکت گوگل است که مسئولیت تیم انطباق پذیری این موتور جستجو با مرورگر  Mozilla را به عهده داشت. این مهم باعث افزایش 30 درصدی استفاده از گوگل در ایالات متحده شد.

مایک جزایری مدیر پروژه ایمیل در شرکت گوگل را به عهده داشته است که به سرویس Gmail شهرت دارد. میلیون ها انسان همه روزه بیلیون ها ایمیل را از طریق این سرویس بین یکدیگر ارسال می‌کنند.

شیرین اسکویی در تیم توسعه کاربری گوگل، عهده دار گروهی از برجسته ترین محققان گوگل بوده است که توانستند این موتور جستجوگر را در قالب اپلیکیشن‌های همخوان با تلکنولوژی تلفن‌های هوشمند برای استفاده روی گوشی مشهور iPhone آماده سازی کنند.

شمیم صمدی نیز که هم اکنون کمپانی Beeswax را در نیویورک اداره می کند، پس از اتمام تحصیلاتش در دانشگاه UC Davis به گوگل پیوست و مدت‌ها مسئولیت پروژه‌های توسعه زیربنایی در ساختار نرم افزاری این موسسه را به عهده داشت.

 در حال حاضر اما ستاره ایرانی‌تبار گوگل پریسا تبریز است. دختری ایرانی‌تبار که لقب ملکه امنیت سایبری را از آن خود کرده است. نشریه فوربس از پریسا تبریز به عنوان یکی از ۳۰ چهره برتر در زمینه تکنولوژی، در کنار افرادی چون مارک زاکربرگ نام برده است. او در گوگل ریاست بخشی را بر عهده دارد که از ۳۰ هکر در اروپا و آمریکا تشکیل شده و وظیفه بررسی تهدیدات امنیتی مرتبط با موتور جستجوی گوگل و همینطور دیگر محصولات این شرکت، از جمله مرورگر گوگل کروم را بر عهده دارند.

 

 

 

 

 

بیشتر بخوانید.....
--%>

تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015