جلسه پرسش و پاسخ بانوی اول افغانستان در واشنگتن دی سی برگزار شد
به روز شده در      جمعه 24 آبان 1398     -   Friday November 15 2019

« رولا غنی» ، بانوی اول افغانستان در طی سفر خود به واشنگتن دی سی، در جلسه ای در روز جمعه 15 نوامبر در اتاق فکر مرکز استراتژیک و مطالعات بین الملل (CSIS) با ایراد سخنانی اظهار داشت: افغانستان در حال فروپاشی نیست. زنان افغان پیشرفت های بسیار زیادی داشته اند و اکنون در زمینه های مختلفی از جمله فیلمسازی فعالیت می کنند. اما متأسفانه رسانه ها غالبا خبرهای منفی در مورد افغانستان گزارش می دهند.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
دکتر کامران یدیدی

بنابه گزارش خانم مهتاب فرید خبرنگار فعال کنگره آمریکا، «خانم غنی» ضمن تشکر و قدردانی از مقامات و مسئولین آمریکا که به کشورش خدمت کرده اند، تأکید کرد: من به شما اطمینان می دهم که خدمات آمریکاییها بی پاسخ نخواهد ماند. شرکت کنندگان در این جلسه، در خصوص روند صلح در افغانستان سوال نمودند. وی بدون اشاره مستقیم ، ازپیشرفت روند صلح اظهار نارضایتی کرد و افزود: روند صلح باید از طریق رهبران افغانستان پیش رود. خانم غنی گفت : این مسئله برای او قابل درک است که آمریکایی ها بیش از 18 سال در افغانستان بوده اند و لازم است که از این کشور خارج شوند، ولی بهتر است خروج نیروهای آمریکایی با شور و مشورت مقامات دولت افغانستان انجام گیرد. وی افزود: متأسفانه مذاکرات صلح و بازگشت طالبان چشم انداز خوبی برای زنان افغانستان نخواهد داشت.    

یکی از حاضران در این جلسه از خانم غنی پرسید: چگونه شما به عنوان بانوی اول افغانستان توانسته اید چنین نقش الهام بخشی را برای زنان ایفا نمایید؟ در حالی که  در زمان حضور طالبان در افغانستان، زنان باید بعد از مردان راه می رفتند!

وی  در پاسخ به این سوال گفت: من نمی دانم چگونه این کار را کرده ام. من جلوتر از شوهرم راه نمی روم بلکه در کنار او گام برمی دارم. ما شریک زندگی یکدیگر هستیم. نه من در جلوی او هستم و نه او در جلوی من! شما باید آنچه را که خوب است پیدا کنید وپرورش دهید وقتی  پس از طالبان بانوی اول افغانستان شدم، مردم می گفتند که این یک فرهنگ وارداتی برای زنان افغانستان است، ولی من بر این باورم که این یک فرهنگ نیست بلکه اثر جنگ است. نیازی نیست که یک خارجی به شما بگوید شما حق دارید. بلکه می توانید با مادربزرگ ها صحبت کنید آنها به شما خواهند گفت که قبلا به آنها به عنوان یک زن احترام گذاشته می شده است. یک احترام متقابل مهم است. من  با مردم صحبت کرده ام و به مردم گوش داده ام. گوش دادن به مردم اهمیت بسیاری دارد.

یادآوری می گردد، بانوی اول افغانستان در لبنان متولد و بزرگ شده است. او به عنوان  یکی از تأثیر گذارترین افراد( شامل زنان و مردان)  در لیست 100 نفره از سوی مجله تایم معرفی شده است.

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
دکتر کامران یدیدی
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021