نشریه فارن پالسی دو ایرانی تبار را در لیست 100 متفکر جهانی 2016 برگزید
به روز شده در      سه شنبه 23 آذر 1395     -   Tuesday December 13 2016

نشریه فارن پالیسی در فهرستی که امسال از یک‌صد 'متفکر جهانی' منتشر کرده، نام دو ایرانی‌تبار را هم قرار داده است: آرش درم‌بخش، عضو شورای شهر کوربوآ در فرانسه و موره‌شین الهیاری، هنرمند و کنش‌گر مدنی از کالیفرنیا در آمریکا.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر

آقای درم‌بخش و گروهی از شهروندان داوطلب در فرانسه تلاش کردند قانونی در این کشور تصویب شود که بر اساس آن، مواد غذایی که فروشگاه‌ها می‌خواهند دور بریزند ولی هنوز قابل‌استفاده است، برای نیازمندان و بی‌خانمان‌ها توزیع شود یا به غذای حیوانات و کود کشاورزی تبدیل شود.

این قانون کمتر از یک سال پیش در فرانسه تصویب شد.

آرش درم‌بخش که هم‌زمان با اعلام فهرست امسال مجله فارن پالیسی به واشنگتن پایتخت آمریکا رفته بود، در این باره با کاخ سفید، تیم انتقال دولت به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا و همین‌طور کنگره ایالات متحده هم رای‌زنی‌هایی کرده است.

این عضو شورای شهر کوربوآ، در واشنگتن به خبرنگاران گفت: "با توجه به حجم دور ریز مواد غذایی در آمریکا، اگر این طرح در این کشور هم اجرا شود، می‌تواند تاثیر عمده‌ای بگذارد."

آرش درم‌بخش در این باره به آمارهایی اشاره می‌کند که بر اساس آنها، از هر شش نفر ساکن آمریکا، یک نفر تغذیه مناسب ندارد و در عین حال گزارش می‌شود سالانه ۳۵ میلیون تن مواد غذایی در آمریکا دور ریخته می‌شود.

موره‌شین الهیاری، دیگر ایرانی‌تباری که امسال در فهرست "متفکران جهانی" فارن پالیسی معرفی شده است، ساکن کالیفرنیای آمریکاست.

این هنرمند و کنش‌گر مدنی در واکنش به این که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه چندین اثر باستانی را ویران کرده‌اند، نسخه‌ای دیجیتالی از بعضی مهم‌ترین این آثار تهیه کرده است.

این آثار در قالب فایل سه‌بعدی و همین‌طور نمونه‌هایی بدلی اند که با چاپ‌گر سه‌بعدی ساخته شده است.

مجله فارن پالیسی در معرفی ایده موره‌شین الهیاری نوشته است هدف این هنرمند این بوده که این قبیل آثار باستانی و نشانه‌های فرهنگی به این ترتیب ذخیره شوند تا حتی اگر در تحولاتی مانند حمله‌های گروه داعش ویران شدند، اثری از آنها برای حافظه بشری باقی مانده باشد.

فهرست "متفکران جهانی" نشریه فارن پالیسی (سیاست خارجی) شامل یک‌صد نفر است و هر سال گروهی از رهبران جهانی و افرادی را که ایده‌هایی برای آینده جهان دارند و به‌‌خصوص در یک سال گذشته فعالیت بارزی داشته‌‌اند، در این فهرست معرفی می‌کند.

 

بیشتر بخوانید.....
--%>
تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015