جاسوس ایرانی‌بلژیکی در اسرائیل محکوم به زندان شد
به روز شده در      چهارشنبه 2 اردیبهشت 1394     -   Wednesday April 22 2015

به گزارش رادیو اسرائیل، دادگاهی در اسرائیل روز سه‌شنبه، اول اردیبهشت1394، یک شهروند ایرانی‌بلژیکی را به جرم جاسوسی برای ایران به هفت سال زندان محکوم کرد.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر

شین بت، اداره امنیت داخلی اسرائیل، می‌گوید که این فرد علی منصوری است که در پوشش یک تاجر به اسرائیل سفر کرده بود و در سال ۲۰۱۳ هنگام ترک کشور در فرودگاه بن گوریون بازداشت و تعدادی عکس از سفارت آمریکا و چند محل دیگر در وسایل او کشف شد.

مدارک منتشر شده توسط مراجع قضایی نشان می‌دهد که این فرد به جرم «کمک به دشمن در زمان جنگ» و «جاسوسی» برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران محکوم شده است.

پس از پایان این محاکمه در شهر لود در مرکز اسرائیل، آویدگور فلدمن وکیل مدافع علی منصوری به خبرنگاران گفت بعید می‌دانم که موکلش تقاضای فرجام کند.

او افزود: «ما در دادگاه استدلال کردیم که اقدامات موکل من امنیت اسرائیل را به خطر نیانداخته است و نهادهای جاسوسی ایران با تحت فشار قرار دادن او و خانواده‌اش موکل من را به این کار مجبور کردند. به نظر ما با توجه به شرایط پرونده حکم دادگاه منصفانه است».

اداره امنیت داخلی اسرائیل مدعی است علی منصوری که از طریق ازدواج، شهروندی بلژیک را به دست آورده است، پس از پذیرفتن همکاری با دستگاه‌های جاسوسی ایران در سال ۲۰۱۲ به عضویت یکی از واحدهای عملیات ویژه سپاه پاسداران در آمد.

بر اساس کیفرخواست صادره علیه آقای منصوری، «ماموریت‌های جاسوسی با هدف ضربه زدن به امنیت اسرائیل» به او سپرده شد و او به این خاطر سه بار به این کشور سفر کرده است.

آقای منصوری متهم است که در پوشش تاجر یک شرکت تجاری در اسرائیل تاسیس کرد که قرار بود توسط افرادی که بعدا به اسرائیل خواهند آمد به عنوان پوششی برای فعالیت‌های جاسوسی مورد استفاده قرار گیرد.

دادستانی اسرائیل می‌گوید که آقای منصوری به داشتن ارتباط با نهادهای جاسوسی ایران اعتراف کرده است.

در جریان بازجویی او اعتراف کرده که قرار بود در ازای همکاری و تاسیس یک شرکت تجاری که از آن «برای ضربه زدن به اهداف اسرائیلی و غربی استفاده خواهد شد» حدود یک میلیون یورو پاداش دریافت کند.

طبق شواهد دادستانی اسرائیل، آقای منصوری با اسم مستعار «الکس منز» و با پاسپورت بلژیکی اولین بار در ژوییه ۲۰۱۲ به این کشور سفر و اطلاعاتی در مورد نحوه عبور از سیستم امنیتی فرودگاه بن گوریون را به رابط ایرانی‌اش منتقل کرد.

سفر بعدی او در ژانویه ۲۰۱۳ بود که طی آن از سفارت آمریکا و یک مرکز امنیتی که نام آن ذکر نشده است، عکس گرفته و در سفر به ایران این اطلاعات را به رابطان خود داده است.

بار سوم او در ششم سپتامبر ۲۰۱۳ به اسرائیل سفر کرد و مقدمات تاسیس یک شرکت را انجام داد که قرار بود در آینده از آن برای فعالیت‌های جاسوسی استفاده شود.

او روز ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۳ و هنگام خروج از اسرائیل بازداشت شد.

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد
Iranshahr News Agency Copyright © 2021