پروفسور رضا علومی در ۸۸ سالگی درگذشت
به روز شده در      شنبه 27 تیر 1394     -   Saturday July 18 2015

پروفسور رضا علومى، فعال سیاسى، حقوقدان برجسته و استاد پیشین دانشگاه هاى تهران و نیس فرانسه و نماینده دوره بیست و سوم مجلس شوراى ملى، در سن ٨٨ سالگى درشهر کان در فرانسه درگذشت.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس‌آنجلس

پروفسور رضا علومى که پس از وقایع انقلابى در ایران به اجبار مهاجرت به فرانسه را پذیرفته بود، از بدو ورود تا سال‌هاى آخر عمر به کار تدریس حقوق در دانشگاه نیس فرانسه اشتغال داشت. علاوه بر این، وی به منظور کمک و حل و فصل مسائل و مشکلات مهاجران ایرانى اولین دفتر خدمات حقوقى در جنوب فرانسه را پایه گذاشت و توانست در این راه کمک‌هاى شایانى به هموطنان خود بنماید. هم‌چنین به منظور اشاعه فرهنگ و ادب و زبان فارسى و آموزش رسمى این زبان به عنوان زبان دوم باکالورِآ در مدارس جنوب فرانسه، موافقت آکادمى نیس را جلب کرد.

پروفسور رضا علومى در حالی که به طور منظم کارهاى علمى و تدریس و تحقیق را دنبال می‌کرد، هم‌زمان فعالانه به امور سیاسى و مبارزات میهنى توجه و علاقه وافرى نشان می‌داد و به همین جهت سازمان ایرانیان برون مرز را بنیان نهاد. او داراى آثار علمى و تالیفات بسیارى است از جمله ١٨جلد کتاب به زبان فارسى و پنج جلد به زبان فرانسه که هم اکنون مورد استفاده دانشجویان است مانند کتاب‌هاى کلیات حقوق، اصول علوم سیاسى، مبانى علم سیاست، تاریخ حقوق روم باستان، جرم‌شناسى، احزاب سیاسى، بزهکاران جوان و…

پروفسور رضا علومى داراى درجه دکتری در حقوق و  علوم سیاسى با مرتبه بسیار عالى از پاریس و دکتراى دانشگاهى در حقوق جزا بود. وى در ایران سال‌ها در مشاغل قضائى تا مستشارى دیوان عالى کشور خدمت کرد.

پیکر پروفسور علومی در فرانسه با خاک سپرده شد.

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
تبلیع شماره 3
تبلیع شماره 4
تبلیع شماره 5
تبلیع شماره 6
دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس‌آنجلس
دکتر شهریار راد
دکتر کامران یدیدی
خدمات بیمه صوفی
حمید سلیمانیان
تراولور
وستوود ویزن
کیو مارکت
مجیک تل
جواد دهقان
ژرژ اسحاقیان
HEYDARI-SHAHRIAR
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015