بیانیه کانون نویسندگان ایران در سالگرد درگذشت احمد شاملو
به روز شده در      شنبه 29 تیر 1398     -   Saturday July 20 2019

خبرگزاری ایرانشهر: در اردیبهشت ماه گذشته در نمایشگاه فرمایشی کتاب تهران، عکسی از آخوند خامنه ای با کتاب شعری از احمد شاملو در حالی که لبخند می زد، منتشر شد که در خبرگزاری های بین المللی و شبکه های اجتماعی بازتاب بسیاری پیدا کرد و واکنش هایی فراوانی در پی داشت. اینک کانون نویسندگان ایران در بیانیه ای بدون نام بردن از آخوند خامنه ای، به این عکس اشاره نموده است.
تبلیغات در خبرگزاری ایرانشهر
Shiraz

متن بیانیه به شرح زیرمی باشد:   

بیانیه‌ کانون نویسندگان ایران به مناسبت نوزدهمین سالگرد درگذشت شاعر بزرگ معاصر،

« احمد شاملو »

 

آن که می‌اندیشد

به ناچار دم فرو می‌بندد، اما آنگاه که زمانه

زخم خورده و معصوم، به شهادتش طلبد

به هزار زبان سخن خواهد گفت ...

نوزده سال از خاموشی شاعر بزرگ، احمد شاملو، گذشته است، اما او چونان قله‌ای است که هر چه از آن دورتر شویم، عظمتش را بیشتر در می‌یابیم. بامداد شاعر، ستایشگر عشق و آزادی، یک دم از سرنوشت انسان هم‌عصر خود غافل نبود. همه‌ی عمر از مقاومت در برابر ستمی سرود که بر مردم روا داشته می‌شد. از همین رو، ستیز با نابرابری، سانسور و آزادی کُشی در شعرها و سخنانش موج می‌زند.

در این سال‌های خاکستری و خفقان، از یک سو شاهد کوشش حکومتیان در لباس‌های امنیتی، انتظامی و قضایی برای بر هم زدن مراسم یادبود شاملو بوده‌ایم که به ضرب و شتم اهل قلم و پرونده سازی برای آنان انجامیده است و از سوی دیگر، شاهد نمایش حاکمان با شعر و کتاب شاملو هستیم. گویا از نظر ایشان شاعرخوب، شاعر مرده است؛ اما شاعران حقیقی، همواره با اندیشه‌ها، شعرها و کتاب‌هایشان حضور دارند. احمد شاملو از نگاه ما نماد همه‌ جان‌های شیفته‌ایست که در برابر استبداد، ابتذال و سانسور ایستادند، نوشتند و بخش پیشرو ادبیات و فرهنگ ایران را آفریدند؛ حضور ما بر مزار او در حقیقت بزرگ داشتن یاد همه‌ شاعران و نویسندگان مخالف سانسور و مدافع آزادی بیان است.

در نوزدهمین سالگرد درگذشت شاعر بزرگ آزادی، مانند هر سال، دوم مرداد 1398 ساعت شش عصر، در گورستان امامزاده طاهر کرج، گرد هم می‌آییم تا مزارش را گلباران کنیم.

یادش همواره گرامیست.

کانون نویسندگان ایران

29 تیر 1398

 

 

بیشتر بخوانید.....
تبلیغات
تبلیع شماره 3
HEIDARI SAMAN
INSIDEFRONTCOVER_BEHKAR PEJMAN ATTONEY AT LAW
Shawn_Sedaghati
Mike-Rahbarian
Shiraz
Jahani
Ferdows
ketab gift
خبرگزاری ایرانشهر در شبکه های اجتماعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت مربوطه به خبرگزاری ایرانشهر می باشد

Iranshahr News Agency Copyright © 2015